Blog

Mały dokument wielkiej wagi. Krótki przewodnik po tym, jak napisać brief

23
sierpień
2017

Brief – określany podręcznikowo jako dokument przygotowany dla agencji, nakreślający całokształt kampanii łącznie z jej celami, etapami, zarysem graficznym, budżetem i wszelkimi innymi danymi, które całościowo definiują projekt, to jeden z najważniejszych elementów kampanii tuż na samym starcie. Poprawnie sformułowany i jasno napisany brief to wielokrotnie recepta na poprawne zrozumienie oczekiwań klienta.

Niezbędne elementy briefu

1. Napisz co zamierzasz reklamować

W pierwszej kolejności istotne jest opisanie firmy i produktu, który chcemy reklamować. Podanie charakterystyki, specyfikacji, idei marki pozwoli na wstępne zaznajomienie z produktem. W tym miejscu warto sprecyzować swoją grupę docelową, przedstawić sposób dystrybucji produktu oraz przedstawić, jak do tej pory przedstawiają się wyniki sprzedażowe.

2. Opisz otoczenie rynkowe

To miejsce na opisanie konkurencji. Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, kto Ci zagraża i w jakim stopniu Twoja oferta jest podoba lub odrębna od pozostałych. Otoczenie rynkowe zakłada również opisanie branży w której znajduje się Twój produkt, a także statusu jaki jest mu przypisywany wśród pozostałych konkurentów. Zwróć uwagę szczególnie na to w czym Twoja konkurencja jest lepsza od Ciebie, a w czym ustępuje Twojemu produktowi. Te cechy pozwolą ukierunkować kampanię, aby pokazać Twój produkt z jak najlepszej strony i jednocześnie ustrzec się przed hejtem.

3. Wyznacz przewagi i braki Twojego produktu

W tym celu przydatna jest analiza SWOT, która zakłada analizę słabych i mocnych stron firmy, a także szans i zagrożeń pochodzących z zewnątrz. Kampania będzie oczywiście nakierunkowana na mocne strony i szanse, które pozwolą na rozwój i sukces sprzedażowy.

4. Założenia kampanii

Pomyśl w jakim celu jest Ci potrzebna kampania reklamowa. Na jakich sukcesach Ci zależy ? wzroście sprzedaży, autorytetu, prestiżu, poprawie wizerunku. Skup się na tyle, aby wyznaczyć sobie jeden, konkretny cel.

5. Określ grupę docelową

Określenie grona odbiorców kampanii pozwoli na dobór odpowiednich narzędzi marketingowych, a także dostosowanie języka przekazu. Szczególnie przydatne będą wszelkie badania i statystyki. Spróbuj przedstawić profil behawioralny swojego potencjalnego klienta.

6. Zarysuj budżet

Kosztorys pozwoli na zbilansowanie wydatków wobec spodziewanych korzyści. Nigdy jednak nie należy zakładać, że do budżetu nie trzeba będzie dołożyć chociaż złotówki, dlatego lepiej wyznaczyć sobie przedział kwotowy do wydania niż sztywno określoną sumę.

7. Opisz, jak zidentyfikujesz sukces działań

Określenie sukcesu będzie zależało od korzyści, które chcesz osiągnąć. Jeśli będzie to zwiększona sprzedaż określ wynik finansowy, który będzie dla Ciebie satysfakcją.

 

Co jeszcze można „wrzucić” w brief?

Zawsze wskazane jest poinformowanie o dotychczasowych działaniach reklamowych prowadzonych na własną rękę lub inną agencję. Być może jeśli prowadzić kampanię w innych środkach przekazu niż internet (prasie, tv, outdoorze, radiu) warto będzie scalić przekaz z kampanią, która będziesz chciał zobaczyć w Internecie.

Porozmawiajmy
o Twoim projekcie

Umów się na rozmowę w celu dobrania najlepszych rozwiązań do realizacji Twojego projektu.





    BLOG

    Nasze ostatnie wpisy

    Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.